Екологи б’ють на сполох: в Україні зникає ліс

19Жов

В Україні масово вирізають ліси. З кожним роком інтенсивність вирубки істотно зростає. Особливо від розмаху бензопил страждають Карпати. За чотири роки там вирубали територію розміром понад тисячу футбольних полів!

Екологи та активісти б’ють на сполох. Нарешті влада почула їхні заклики та протести. Президент України підписав закон про збереження українських лісів.

“Щоб побачити страшні масштаби вирубки лісу, можна поглянути на інтерактивну карту, на якій червоним кольором позначено місця активного знищення деревини. Особливо кольором крові залиті ліси Карпат. Боляче, що від бензопил не захищені навіть природні парки і заповідники. Більше кровоточить ботанічний заповідник загальнодержавного значення Странзул, який розташований в межах Тячівського району Закарпатської області. Місцева площа вирубки – 415 гектарів. Це майже 600 футбольних полів! Страшно, що така вирубка для Карпат уже перетворилася на буденність “- каже голова ГО “Всеукраїнська організація “Зелений Фонд. Подолання гуманітарних і екологічних катастроф” Максим Фролов.

Про страшні масштаби вирубки і їх безкарність постійно голосять екологи на різних форумах і демонстраціях. Нарешті, після повторного перегляду, Порошенко підписав закон №5495 про збереження українських лісів і запобігання неналежному переміщенню необроблених лісоматеріалів.

За цим законом, в кілька разів підвищено штрафи за незаконну рубку і знищення лісових культур і молодняка. Зокрема, штрафи за незаконну вирубку, перевезення та зберігання незаконно-вирубаних дерев збільшений з 85-170 гривень до 255-510 гривень, а для посадових осіб зі                     119 гривень до 1275-2550 гривень. У разі повторного порушення протягом року штраф може скласти 1020 гривень для громадян та понад 10 000 гривень для посадових осіб.

Є надія, що цей закон дозволить зберегти екологічну безпеку України і створить дієвий механізм запобігання вчиненню злочинів, пов’язаних з незаконним вирубуванням лісу. Максим Фролов зазначає, якщо ж інтенсивність вирубки не спадатиме, то “Україна задихнеться без природних легких”. А в Карпатах снігові і грунтові лавини поховають під собою не один населений пункт.

Нагадаємо, 06 вересня 2018 року Верховна Рада криміналізувала контрабанду лісу-кругляка. Закон також обмежує внутрішнє споживання необробленого лісоматеріалу до 25 млн. кубометрів на рік і містить пункт про заборону експорту паливної деревини. Однак з початку введення мораторію на експорт лісу-кругляка обсяги вирубок не зменшилися. Але в той же час збільшилась кількість випадків контрабанди і незаконного вивезення деревини з України. Екологи відзначають, що Україна є найбільшим експортером нелегальної деревини в Євросоюз.

Законом встановлюється, що переміщення через митний кордон поза митним контролем лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів, заборонених до вивезення за межі митної території України, карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Share it on :

LEAVE COMMENT