Екологи б’ють на сполох через "квітучу" воду в Дніпрі

07Сер

Екологи б’ють на сполох: вода в Дніпрі в Києві неприродного зеленого кольору, від неї виходить украй неприємний запах. Це пов’язано з процесом аномального росту водної рослинності і, зокрема, синьо-зелених водоростей, які виділяють альготоксини, отруюючи водойми. Про це повідомили в прес-службі Асоціації рибалок України.

Відзначається, що аномальне зростання водної рослинності викликаний вкрай високим рівнем фосфатів у воді, які містять майже всі миючі засоби. “Азот і фосфор пригнічують імунну систему людини, викликають алергії, а при постійному накопиченні можуть вражати мозок, нирки, печінка і легені. Фосфати є благодатним грунтом для розвитку мікроорганізмів. В результаті у воді зменшується кількість кисню, вона починають буквально гнити. На жаль, процес цей зупинити неможливо, адже Дніпро нездатний сам себе очищати “, – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, що фосфати рясніють в сучасних миючих засобах, вони зазвичай застосовуються в порошках для прання (але не тільки в них). Шкода цих речовин полягає в їх властивості добрив. Потрапляючи в річку або озеро, фосфати сприяють різкому посиленню росту водоростей. Через це спостерігається картина, коли “вода цвіте”: водорості виділяють небезпечні токсини, що викликають отруєння.

Споживана людиною вода, яка містить фосфати, може привести до переривання вагітності, зниження тривалості життя, підвищеної захворюваності, вродженим дитячим патологій.

“Зелена плівка на поверхні води, яку і спостерігають кияни, фактично, це – відмерлі водорості, які з’являються в процесі цвітіння. А інтенсивність розвитку водоростей залежить від теплої погоди. Спекотне літо призводить до буйному цвітінню вод Дніпра”, – відзначили в Асоціації рибалок України .

При цьому живі водорості майже невидимі, вони лише утворюють зеленуватий колір води. А ось відмерлі водорості, збиваючись до берегів, утворюють справжню плівку неприємного зеленого кольору.

Глава Асоціації рибалок України Олександр Чистяков розповів, що коли велика концентрація відмерлих водоростей у воді, то можна отримати легкі опіки на шкірі, також високий рівень альготоксинів може привести до появи алергічних реакцій. Цю проблему можна почати вирішувати, обмеживши на законодавчому рівні застосування фосфатів в миючих засобах. Як, наприклад, в країнах Євросоюзу.

Додамо, що на сьогоднішній день не існує державної програми зі зміни ситуації з “цвітінням” води, яка є критичним і загрозливим явищем для навколишнього середовища. “Дніпро не вмирає, воно де-факто мертве, оскільки втратило здатність до самоочищення”, – говорить еколог, доктор технічних наук Євген Яковлєв.

“Наші пральні машини, зливають відпрацьовану воду в каналізацію. Очисні споруди не читають формулу фосфатів, і вони потрапляють в Дніпро. При заборі питної води, застарілі очисні споруди також не читають формулу фосфатів, пропускаючи їх, і тому вони безперешкодно потрапляють в крани наших квартир, де ми п’ємо воду, розбавлену відходами з автомийок. Потрапляючи в людський організм, фосфати провокують онкологічні захворювання. Ось і виходить, що автомийки, зливаючи відходи в ливневки, є чи не основною причиною отруєння питної води “, – підсумували експерти.

Share it on :

LEAVE COMMENT