Міжнародний екологічний календар

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь 

Ця подія покликана звернути увагу громадськості і урядів різних країн світу на цінність водно-болотних угідь для підтримки стійкого розвитку нашої планети.

2 лютого 1971 році м Рамсаре (Іран) була підписана Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення. День її підписання в 1997 році оголошено Всесвітнім днем ​​водно-болотних угідь. Секретаріат Рамсарської Конвенції використовує Всесвітній день водно-болотних угідь для пропаганди різних природних функцій водно-болотних угідь і їх значення для людства. Особлива увага приділяється їх ролі для водопостачання, підтримки якості вод, регулювання водного режиму, включаючи повені і посухи, підтримки стабільності клімату.

В даний час до Рамсарської Конвенції приєдналося 158 держав, загальне число Рамсарських угідь в світі складає 1713 із загальною площею 153 млн. Га.

19 лютого – День захисту морських ссавців

Відзначається Всесвітній День захисту морських ссавців (День Китов) з 1986 року, коли після 200 років нещадного винищення Міжнародна китова комісія ввела заборону на китовий промисел. Він діє і понині і означає, що по всьому світу полювання на великих китів, а також торгівля китовим м’ясом заборонена.

Цей день вважається днем ​​захисту не лише китів, але і всіх морських ссавців та інших живих істот морів та океанів. Щорічно 19 лютого різні природоохоронні групи проводять акції на захист китів та інших морських ссавців. Часто екологи об’єднуються і присвячують цей день захисту одного унікального виду, якому загрожує смертельна небезпека.

14 березня – День дій на захист річок, води і життя

Міжнародний день дій проти гребель відзначається з ініціативи громадської організації «Міжнародна мережа річок» (США). «За річки, воду і життя» – девіз цього дня.

У березні 1997 року в Бразилії, в місті Курітіба, відбулася Перша міжнародна конференція проти будівництва крупних гребель, яка встановила щорічно 14 березня відзначати день боротьби з греблями в захист Річок, Води і Життя. Конференція закликала всі дії проводити під гаслом: “Хай вода несе життя, а не смерть!” і закликала уряди, міжнародні агентства і інвесторів встановити мораторій на будівництво крупних гребель, поки не буде проведена міжнародна незалежна експертиза проектів їх зведення, а також компенсований збиток людям і природі.

23 березня – Всесвітній метеорологічний день

Щороку 23 березня Всесвітня Метеорологічна Організація (ВМО), 188 її країн-членів і світова метеорологічна спільнота святкують Всесвітній метеорологічний день. У цей день відзначається набуття чинності в 1950 р Конвенції ВМО, відповідно до якої була створена Організація. Згодом, а саме в 1951 р, ВМО отримала статус спеціалізованої установи системи Організації Об’єднаних Націй.

22 березня – Всесвітній день води (Всесвітній день охорони водних ресурсів)

Вперше думка про призначення такого свята була озвучена на Конференції ООН, присвяченій охороні навколишнього середовища і розвитку (ЮНСЕД) в 1992 році, в Ріо-де-Жанейро. Генеральна Асамблея ООН в 1993 році прийняла офіційне рішення про проведення Всесвітнього дня водних ресурсів, що нагадує всім жителям планети про значення і важливість води для початку і продовження життя на Землі.

З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день води. У цей день організація із захисту навколишнього середовища звертається до всіх існуючих на планеті, із закликом приділяти більше уваги захисту водних ресурсів планети і проводити конкретні дії на національному рівні.

У червні 1999 року в Лондоні на ІІІ Конференції міністри екології та охорони здоров’я 35 європейських країн, в тому числі і України, підписали Протокол з проблем води та здоров’я, зобов’язавшись оберігати своїх громадян від захворювань, пов’язаних із забрудненням води, захищати водні ресурси, створювати системи усунення небезпечних ситуацій.

Щороку, 22 березня ООН призначає конкретний підрозділ власної організації, який контролюватиме дотримання правил проведення Всесвітнього дня води.

Щорічно в цей день піднімається нова проблема, пов’язана із забрудненням водних ресурсів на планеті і звучить заклик до її вирішення. Але основні цілі проведення свята залишаються незмінними.

1 квітня – День птахів 

Міжнародний день птахів проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера” і не випадково наголошується саме в квітні. 1 квітня 1906 була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів.

День птахів – це не тільки річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. Вперше цей день, як масовий дитячий пpаздник, став проводу в Сполучених Штатах Амеpики. Оpганізатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. Незабаром його поддеpжать одна з популярних газет «Пітсбуpгская Телегpафная хроніка», що почала популяpізацію Дня птахів.

7 квітня – Всесвітній День Здоров’я 

Ідея всесвітнього дня здоров’я була висунута на першій сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в 1948 році. З 1950 року цей день відзначається 7 квітня в день ратифікації Статуту ВООЗ.

ВООЗ – міжурядова спеціалізована установа ООН, покликана координувати міжнародну співпрацю в галузі охорони здоров’я і надавати допомогу державам в поліпшенні медичного обслуговування. Метою ВООЗ є досягнення всіма народами можливо вищого рівня здоров’я. У Статуті ВОЗ здоров’я визначене як стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки як відсутність хвороб і фізичних дефектів.

Щорічно в цей день надається можливість привернути увагу світової громадськості до якої-небудь важливої ​​теми глобальної охорони здоров’я.

15 квітня – День екологічних знань 

Найважливіше завдання дня – інформованість громадськості про стан справ в області екологічної безпеки, дотримання місцевими господарюючими суб’єктами чинного природоохоронного законодавства. День відзначається шляхом організації та проведення конференцій і семінарів, круглих столів, присвячених питанням екології.

18-22 квітня – Дні заповідників і національних парків 

Вперше Дні заповідників і національних парків були організовані в 1996 році за ініціативою Центру охорони дикої природи. Вони отримав назву «Марш парків».

19 квітня – День навколишнього середовища України 

В Україні стали відзначати цей день з квітня 1999 року, після того, як 6 серпня 1998 року Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій, видав указ «Про День довкілля» № 855 / 98. Згідно з указом в Україні День навколишнього середовища відзначається щорічно в третю суботу квітня.

Дана дата покликана відзначити Стокгольмську конференцію з довкілля, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху, тому що в цей день була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом всесвітнього Дня довкілля.

22 квітня – Міжнародний день Землі

У 1969 році в США зі свердловини біля Санта – Барбари вилилися мільйони тонн нафти, в результаті чого загинуло безліч птахів і морських тварин. На згадку про цю катастрофу, за пропозицією професора Д. Хайса щороку, 22 квітня проводиться День Землі, який з 1994 року оголошено всесвітнім. У той рік безліч обрізків матерії з написами і малюнками була пронесена по нашій планеті. З них склали прапор Землі площею 660 кв. м, що символізує єдність людей в турботі про майбутнє планети і закликає відноситися з повагою до оточуючого нас світу.

26 квітня – День пам’яті загиблих в радіаційних аваріях і катастрофах

Цей день варто в особливому ряду пам’ятних дат. Відзначається в зв’язку з аварією на Чорнобильській АЕС, яка вважається однією з найбільших катастрофою сучасності.

3 травня – День Сонця 

Щоб привернути увагу до можливостей використання поновлюваних джерел енергії європейське відділення Міжнародного товариства сонячної енергії (МОСЕ) (ISES-Europe), починаючи з 1994 р, на добровільній основі організовує щорічний День Сонця.

Ентузіасти і професіонали, громадські організації та фірми по всій Європі організовують різного роду заходи, пов’язані з демонстрацією можливостей сонячної енергетики.

12 травня – День екологічної освіти 

Людство досягло такої стадії, коли антропогенний вплив на біосферу набуло незворотного характеру, різко загострилися протиріччя між зростаючими потребами суспільства і меншало можливостями природи. Екологічна освіта було висунуто ЮНЕСКО і Програмою ООН з охорони навколишнього середовища в розряд основних засобів гармонізації взаємодії людини і природи.

Стокгольмська конференція з охорони навколишнього середовища в 1972 році прийняла рекомендацію про створення міжнародної програми з освіти в галузі навколишнього середовища. З метою виживання необхідно переосмислення самої суті взаємовідносин людини, суспільства і природи на основі нових підходів та ідей. Практична реалізація ідей сталого розвитку пов’язана зі зміною стереотипу культури взаємин людини і природи. За визнанням вітчизняної і світової громадськості центральним чинником у вирішенні проблем взаємин “Людина – Суспільство – Природа” стає екологічна освіта.

Екологічна освіта та в світі, і в Україні вважається сьогодні пріоритетним напрямом навчання і виховання учнів загальноосвітніх шкіл. Конференція ООН в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, що обговорювала проблеми довкілля і розвитку освіти, в своїх документах і рішеннях також підкреслила величезне значення екологічної освіти в реалізації стратегії виживання і стійкого розвитку людства. Вищою і кінцевою метою екологічної освіти (ЕО) і виховання вважається формування ексцентричного типу екологічної свідомості, так як тільки свідомість визначає поведінкові реакції людини, його вчинки, що виражаються в екологічній культурі.

15 травня – Міжнародний День Клімату 

Святкується у зв’язку з проголошенням метеорологами необхідності захисту клімату як ресурсу для добробуту нинішніх і майбутніх поколінь. Клімат, погода, природні катаклізми впливають на продовольчу, життєву, майнову безпеку, на водні ресурси, відпочинок та сталий розвиток всіх країн.

Міжнародне співтовариство, визнаючи небезпеку, пов’язану з постійним зростанням викидів парникових газів, домовилося про підписання Рамкової Конвенції ООН з питань зміни клімату в 1992 р Також Кіотський Протокол, схвалений на третій сесії конференції боку Рамкової конвенції про зміну клімату Організації Об’єднаних Націй в грудні 1997 року , став значним кроком вперед в спробі вирішити проблему зміни клімату. Країни, що підписали Протокол домовилися зменшити викиди парникових газів до рівня меншого на 5% від рівня базового року в цільовому періоді з 2008 по 2012 роки.

24 травня – Європейський День парків 

Європейський День Парків був організований Федерацією Європарк (EUROPARC Federation) – це європейська організація, яка об’єднує охоронювані природні території в тридцяти шести європейських країнах. Проведений вперше в 1999 році, цей день тепер святкується щорічно по всій Європі 24 травня. Дата святкування була вибрана не випадково – саме 24 травня 1909 року в Швеції був створений перший з дев’яти Європейських Національних Парків.

Сьогодні Європейський день парків символізує міжнародну солідарність територій, що охороняються. Свято організоване з метою підйому профілю заповідників Європи, а також для того, щоб викликати суспільну підтримку їх роботи. У цей день проводяться численні заходи на території і навколо заповідників, присвячених святкуванню природної краси Європи і її культурного надбання, висуваючи на перший план їх захист, як в даний час, так і в майбутньому.

31 травня – Всесвітній день проти куріння 

31 травня під всьому світі проводиться міжнародна акція по боротьбі з курінням – Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений в 1988 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я на 42 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я (резолюція № WHA42.19).

День відмови від куріння (Great American Smokeout) відзначається також в третій четвер листопада. Він був встановлений Американським онкологічним товариством (American Cancer Society) в 1977 році.

Перед світовою спільнотою було поставлено завдання – добитися, щоб в XXI столітті проблема куріння тютюну зникла. ВООЗ цією акцією застерігає населення планети (курцями є більше половини всього чоловічого населення планети і близько чверті жіночого) від згубної звички – однієї з найпоширеніших епідемій за всю історію існування людства – Молодь за, що стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією.

5 червня – Всесвітній день охорони навколишнього середовища (День еколога) 

15 грудня 1972 року Генеральна Асамблея в резолюції 2994 (XXVII) оголосила 5 червня Всесвітнім днем ​​навколишнього середовища, який буде проводитися з метою поглиблення усвідомлення громадськістю необхідності зберігати і покращувати навколишнє середовище. Вибір цієї дати обгрунтований тим, що в цей день відкрилася Конференція Організації Об’єднаних Націй з проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972 рік), за якою послідувало створення Програми Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (ЮНЕП).

Всесвітній день навколишнього середовища вважається одним з найбільш важливих подій екологічного календаря і щорічно відзначається 5 червня в більш ніж 100 країнах світу, починаючи з 1973 року. Щорічне святкування дня довкілля допомагає привернути увагу суспільства до екологічних проблем і підкреслює гостру необхідність у зміні ставлення людини до природних ресурсів.

8 червня – Всесвітній день океанів 

На Міжнародному саміті на вищому рівні, який пройшов в 1992 році в Ріо де Жанейро, було прийнято нове свято, Всесвітній день океанів. Це свято до цих пір офіційно не затверджене Організацією Об’єднаних Націй, але відзначається всіма людьми, які мають навіть найвіддаленіше відношення до Світового океану.

У цей день співробітники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля на те, щоб боротися за права мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку. Якщо свято буде прийнятий офіційно Організацією Об’єднаних Націй, людство отримає ще одну можливість силами всіх людей зберегти природу в її кращому вигляді. Подбати про флору і фауну океану, що послужить перешкодою до вимирання багатьох видів.

17 червня – Всесвітній день боротьби з опустелювання і посухою 

У серпні 1977 року набрав чинності план дій по боротьбі з опустелюванням, а в 1994 році була затверджена конвенція ООН по боротьбі з ним в країнах, що переносять серйозні посухи.

Генеральна Асамблея проголосила 17 червня «Всесвітнім днем ​​боротьби з опустелюванням і засухою» в 1995 році у зв’язку з річницею з дня прийняття Конвенції Організації Об’єднаних Націй по боротьбі із запустинюванням 17 червня 1994 року. Державам пропонувалося присвячувати Всесвітній день підвищенню інформованості про необхідність міжнародної співпраці в боротьбі з опустелюванням і наслідками посухи та про хід здійснення Конвенції по боротьбі з опустелюванням.

Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища. Воно загрожує здоров’ю і джерелам засобів до співіснування більше 1 млрд. Людей.

27 червня – Всесвітній день рибальства 

Всесвітній день рибальства відзначається щорічно з 1985 року.

Свято встановлене рішенням Міжнародної конференції з регулювання і розвитку рибальства, що відбулася в липні 1984 р в Римі

16 вересня – Міжнародний день охорони озонового шару Землі 

У 1985 році у Відні 22 країни підписали конвенцію про охорону озонового шару. Через два роки 16 вересня був підписаний Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар. Основною метою цих двох угод є запобігання руйнування озонового шару в результаті антропогенних впливів. В рамках Монреальського протоколу вдалося заборонити виробництво і споживання 100 видів хімікатів, що руйнують озоновий шар. Багато з цих речовин сприяють глобальному потеплінню. В цілому, світове споживання таких з’єднань скоротилося більш ніж на 95%. Саме тому Генеральна асамблея ООН проголосила день підписання протокола- 16 вересня – Міжнародним днем ​​охорони озонового шару планети.

У 2009 році в Копенгагені має бути укладена нова угода, що відкриває для всіх держав можливість встати на шлях забезпечення стабілізації обсягу викидів тепличних газів в атмосферу і передбачає необхідність надання уразливим країнам фінансової допомоги для адаптації до наслідків зміни клімату. Глава ООН вважає, що ця угода дозволить не тільки домогтися прогресу у вирішенні однієї з найбільш гострих проблем нашого часу, але і сприятиме вирішенню проблем забруднення повітря в містах, збезлісення, втрати біологічного різноманіття, а також усунення інших небезпек.

17 вересня – День працівників лісу 

У третю неділю вересня відзначається професійне свято людей, які своєю благородною працею примножують наші лісові багатства і сприяють їх раціональному використанню.

Ліс – наше найбільше природне багатство, запорука екологічної безпеки, пріоритетна складова народногосподарського комплексу і основа економічної стабільності країни. Збереження, примноження, дбайливе і раціональне використання цього безцінного національного скарбу – обов’язок не тільки лісництва, але і суспільства.

25 вересня – Міжнародний День Моря 

Один з міжнародних днів в системі Організації Об’єднаних Націй. Відзначається з 1978 року за рішенням Х сесії Асамблеї Міжурядової морської консультативної організації (ІМКО) в останній тиждень вересня.

Мета Всесвітнього дня моря привернути увагу міжнародної громадськості до того, який непоправний збиток морям і океанам наносять перелов риби, забруднення водоймищ і глобальне потепління. Дві найбільш важливі завдання – підвищення безпеки на морі і попередження забруднення морського середовища, зокрема нафтою.

4 жовтня – Всесвітній день захисту тварин 

Рішення відзначати Всесвітній день тварин було прийняте 4 жовтня на Міжнародному конгресі прихильників руху на захист природи, що проходив у Флоренції в 1931 році.

Товариства захисту тварин багатьох країн світу заявили про свою готовність щорічно організовувати різноманітні масові заходи. День тварин встановлений з метою підвищення усвідомлення громадськістю необхідності захисту навколишнього середовища, підвищення активності в захисті тварин.

6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання 

День охорони місць проживання відзначають у всьому світі. Це свято було затверджене в 1979 році в рамках Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.

Людина своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її. З кожним роком в світі все більше територій переходять в розряд сільгоспугідь, пасовищ, піддаються змінам у зв’язку з ростом міст, видобутком корисних копалин, будівництвом заводів і інших об’єктів народного господарства.

За 19 століть нашої ери на земній кулі зникло 150 видів ссавців, в основному великих, і 139 видів птахів. Кожен зниклий вид – дуже важка і непоправна втрата. Все, що зникає в тваринному світі, – зникає назавжди.

12 жовтня – Міжнародний день захисту від стихійних лих 

Вперше цей день відзначався згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 1989 року в рамках Міжнародного десятиріччя зменшення небезпеки стихійних лих (1990-1999).

У 1999 році Генеральна Асамблея вирішила продовжувати щорічно відзначати цю дату як Міжнародний день по зменшенню небезпеки стихійних лих у другу середу жовтня в якості одного з інструментів, що сприяють формуванню глобальної культури зменшення небезпеки стихійних лих, включаючи запобігання стихійним лихам, пом’якшення їх наслідків та забезпечення готовності до ним.

Міжнародна стратегія по зменшенню небезпеки стихійних лих переслідує, перш за все, мета доведення до відома широкої громадськості важливості завдання запобігання і проведення роз’яснювальної роботи серед населення та громад, які найбільш схильні до небезпеки стати жертвою стихійних, екологічних і техногенних лих, відносно доступних засобів по запобіганню переростання небезпек в катастрофи.

31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря 

У 1996 році в Стамбулі офіційними представниками Чорноморських країн: Болгарії, Грузії, Росії, Румунії, Туреччини та України – був підписаний Стратегічний план дій з порятунку Чорного моря. День підписання – 31 жовтня – оголошений Міжнародним днем ​​Чорного моря.

3 грудня – Міжнародний день боротьби проти пестицидів 

3 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з пестицидами – в пам’ять про велику аварію на пестицидному заводі в Індії. Саме в цей день в 1984 році на пестицидному заводі в Бхопалі сталася екологічна катастрофа. Щоб привернути увагу до вирішення проблем, які виникають в результаті виробництва і використання небезпечних хімікатів, Латиноамериканська мережа активістів проти пестицидів оголосила 3 ​​грудня Днем боротьби з пестицидним забрудненням, який незабаром став міжнародним.

Девіз Міжнародного дня боротьби з пестицидами – «Пестициди – безвихідь цивілізації». За даними ВООЗ, щорічно в світі реєструється близько 2 млн. Отруєнь пестицидами, переважно при роботі з ними. Деякі хімікати вважаються гормонально активними сполуками і викликають розлади ендокринної та імунної систем. Дія інших пов’язують із затримкою розумового розвитку, репродуктивними проблемами і раком. Саме пестициди вважаються головною причиною «тихої катастрофи» – так експерти ООН охарактеризували стан грунтів в Європі.

29 грудня – Міжнародний день збереження біологічної різноманітності 

Бездумна експлуатація природних ресурсів, така як вирубка лісу на паливо для використання зайнятої ним землі як пасовища і використання водних джерел для господарських потреб сприяє втраті біологічного різноманіття.

У 1992 році в Ріо-де-Жанейро була відкрита для підписання Конвенція про біологічне різноманіття, основною метою якої є збереження біологічного різноманіття на генетичному, видовому, екосистемному рівнях, яка вступила в чинності 29 грудня 1993 року. Після чого Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила Міжнародний день біологічного різноманіття, щоб поглибити розуміння питань біорізноманіття та підвищити обізнаність про них.