Під Кабміном активісти протестують проти будівництва нових гідроелектростанцій на Дністрі

24Жов

24 жовтня 2018 року громадські активісти та екологи вийшли на акцію протесту під будівлю Кабінету Міністрів України з вимогою відмовитися від планів будівництва нових гідроелектростанцій на Дністрі. За словами учасників акції протесту, будівництво каскаду з шести ГЕС в Дністровському каньйоні провокують екологічну катастрофу в регіоні і знищить унікальну природу Дністра.

“Це абсурд будувати на великих річках руслових електростанції, які перекривають русло річки і перетворюють 200 кілометрів Дністра в каскад стоячої води. Це просто вбиває річку. Ніхто не перекриває в Європі зараз Рейн, Дунай або Ельбу. Навпаки, в деяких країнах, наприклад, в США, електростанції, побудовані на великих річках, зараз демонструються”, – заявив Тарас Шамайда, співкоординатор руху “Простір свободи”.

Учасники акції передали урядові тисячі підписів громадян проти планів “Укргідроенерго” з двома основними вимогами:

перше – це щоб уряд прийняв рішення про відмову від будівництва шести гідроелектростанцій на Дністрі, в Дністровському каньйоні і заборонив будь-які дії, витрачання будь-яких коштів, пов’язаних з цим будівництвом, у тому числі й на техніко-економічне обґрунтування або отримання кредитів;

друге – внести зміни в програму розвитку гідроенергетики до 2026 року, а саме виключити з цієї програми всі згадки про ГЕС на Дністрі.

Нагадаємо, 16 жовтня 2018 року Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) переглянула інвестпрограму Укргідроенерго в бік збільшення. Зокрема, в обгрунтуванні підвищення тарифу компанії вказувала і будівництво нових ГЕС на Дністрі.

Раніше експерти заявляли, що русло і береги Дністра, розміщені вище запланованих ГЕС, входять в межі чотирьох національних природних парків – Галицький, Дністровський каньйон, Хотинський та Подільські Товтри. Відповідно до Закону “Про природно-заповідний фонд” (ст. 7 і 21), будівництво об’єктів гідроенергетики заборонено у всіх чотирьох функціональних зонах національних природних парків.

У ЗМІ відзначають, що “Укргідроенерго” є самим рентабельним видом генерації електроенергії. Зокрема, тариф ГЕС забезпечує рентабельність “Укргідроенерго” на рівні до 50%. Проте фактичні обсяги інвестицій стабільно не дотягують до планових. Зокрема, в 2015 р компанія профінансувала лише 85% від запланованих вкладень, в 2016-му – 78%, а в минулому році – лише 60%.

Share it on :

LEAVE COMMENT