АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА

АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА

,

Біля ЧАЄС починається відродження генерації електроенергії. Нещодавно там відбулося відкриття першої сонячної електростанції, а у майбутньому планується розбудова такими станціями усієї території Чорнобильської зони відчуження.

Це стало можливим завдяки відкриттю на початку жовтня компанією «Солар Чорнобиль», яка працює в рамках українсько-німецького консорціуму Rodina – Enerparc AG, першої сонячної електростанції в Чорнобильській зоні відчуження.

Втім, факт, що Чорнобильська зона – величезна територія без людей, без діючих промислових підприємств та сільського господарства, відкрив можливості для розвитку у цій місцевості відновлювальної енергетики, зокрема сонячної, яка потребує великих площ.

Загалом, нова сонячна станція зовсім не велика за розмірами. Якщо говорити мовою цифр, то її потужність складає лише 1 МВт. Цього достатньо для забезпечення електроенергією приблизно трьох сотень квартир. Однак вона – тільки перша «ластівка» у розбудові альтернативної енергетики у зоні відчуження.

Директор «Солар Чорнобиль» і консорціуму Rodina – Enerparc AG Євген Варягін зазначив, що компанія зацікавлена у реалізації більш амбітних планів на території Чорнобильської зони відчуження. Завдяки українсько-німецьким інвестиціям тут може з’явитися об’єкт сонячної генерації у 100 раз потужніший, ніж теперішня перша СЕС. Втім, детальніше про проект в компанії розповідати поки що не готові, адже переговори з партнерами ще тривають.

У березні 2018 року бельгійська інжинірингова компанія Tractebel, за кошти Міністерства економіки й фінансів Франції, навіть розробила техніко-економічне обґрунтування встановлення у зоні відчуження сонячної електростанції потужністю 1,2 ГВт (це більше теперішньої генерації з енергії Сонця всієї України). Будівництво на одній ділянці, за даними компанії, може тривати приблизно 17 місяців. Також, бельгійська компанія відмітила: вартість амбітного проекту складає приблизно 1-1,3 млрд євро, а щорічний прибуток очікується на рівні 120-130 млн євро.

Головним фактором, завдяки якому можливий такий стрімкий розвиток альтернативної енергетики, залишається високий європейський «зелений» тариф на рівні 5,9 грн/кВт-год, що в рази більший за інші види генерації.

Однак для України це може створювати проблеми. Адже, згідно з розрахунками Національної енергетичної компанії «Укренерго», на сьогодні енергосистема України здатна прийняти 3000 МВт відновлювальної енергетики. Тобто така потужність цілком прийнятна. У той же час технічних умов на приєднання нових потужностей об’єктів сонячної і вітрової генерації, фактично, скільки їх може бути вже побудовано, видано вже майже на 7500 МВт.

Та розв’язання проблеми існує. Фахівці «Укренерго» запевняють, що необхідно розвивати маневрені потужності (гідроакумулюючі чи газопоршневі електростанції) та встановлювати величезні акумулятори.

Share it on :

LEAVE COMMENT

Featured Causes
Best Donors
Successful Projects